Ogni orologio viene controllato e gestito con la massima attenzione
Verifica accurata dal nostro team specializzato
Assicurazione per l’intero valore dell’ordine e consegna tracciata con firma destinatario
Transazioni protette e certificate, il massimo della sicurezza per i vostri pagamenti
Ritiro disponibile su appuntamento presso la nostra sede fisica di Torino
choose your language!
Grand Seiko Heritage limited edition pink ref. SBGA497G
| Exterior: | High intensity titanium |
|---|---|
| Backplate: | See-through & Screw case back |
| Glass material: | Double curved sapphire |
| Glass coating: | Anti-reflective coating on the inner surface |
| Case size: | Diameter 41.0mm Lug-to-lug 49.0mm Thickness 12.5mm |
| Strap width: | 20mm |
| Closure type: | Triple folding latch with push-button release |
| Bracelet length: | 197mm |
| Caliber code: | 9R65 Instructions |
|---|---|
| Power reserve: | Approximately 72 hours (3 days) |
| Accuracy: | ยฑ1 second per day / ยฑ15 seconds per month (average) |
| Water resistance: | 10 bar |
|---|---|
| Magnetic resistance: | 4.800 A/m |
| Other details/features: |
|