Ogni orologio viene controllato e gestito con la massima attenzione
Verifica accurata dal nostro team specializzato
Assicurazione per l’intero valore dell’ordine e consegna tracciata con firma destinatario
Transazioni protette e certificate, il massimo della sicurezza per i vostri pagamenti
Ritiro disponibile su appuntamento presso la nostra sede fisica di Torino
choose your language!
Breitling Chronomat b01 42 ref.
AB0134101K1S1
| Caliber | Breitling 01 (Manufacture) |
|---|---|
| Movement | Mechanical, self-winding |
| Power reserve | Approx. 70 hours |
| Chronograph | 1/4-second chronograph, 30-minute and 12-hour totalizers. |
| Alternation | 28 800 a/h |
| Ruby | 47 rubies |
| Calendar | Window in the dial |
| Case Material | Stainless steel |
|---|---|
| Back | Screwed (sapphire crystal) |
| Waterproofing | 200 meters i |
| Bezel | Unidirectional with stop |
| Crown | Screw, two seals |
| Glass | Domed sapphire, anti-reflective on both sides |
| Product weight (approx.) | 135,0 g |
|---|---|
| Watch head weight (approx.) | 105,0 g. |
| Diameter | 42.0 mm |
| Thickness | 15.1 mm |
| Height (from upper loop tip to lower loop tip) | 50.5 mm |
| Fin width (middle loop) | 22.0 mm |
| Strap material | Rubber |
|---|---|
| Strap color | Black |
| Strap type | Straight |
| Distance between lugs | 22/20 mm |
| Buckle material | Stainless steel |
| Closure | Folding |
| Buckle size | 20 mm |