Description
choose your language!
Breitling Navitimer B01 Chronograph ref. AB0137241L1P1
Movement
| Caliber | Breitling 01 (Manufacture) |
|---|---|
| Movement | Self-winding mechanical |
| Power reserve | Approx. 70 hours |
| Chronograph | 1/4th second, 30 minutes, 12 hours |
| Vibration | 28,800 v.p.h. |
| Jewel | 47 jewels |
| Calendar | Window in the dial |
Case
| Case Material | Stainless steel |
|---|---|
| Caseback | Screwed in (sapphire crystal) |
| Water resistance | 3 bars i |
| Bezel | Bidirectional, slide rule |
| Crown | Non screw-locked, two gaskets |
| Glass | Sapphire |
Dimensions
| Product weight (approx.) | 113.0 g |
|---|---|
| Watch head weight (approx.) | 91.8 g |
| Diameter | 46.0 mm |
| Thickness | 13.9 mm |
| Height (upper lug tip to lower lug tip) | 51.8 mm |
| Lug width (in-between lug) | 24.0 mm |
Strap
| Strap material | Alligator leather |
|---|---|
| Strap color | Black |
| Strap type | Straight |
| Lug distance | 24/20 mm |
| Buckle material | Stainless steel |
| Clasp | Folding clasp |
| Buckle size | 20 mm |




