Ogni orologio viene controllato e gestito con la massima attenzione
Verifica accurata dal nostro team specializzato
Assicurazione per l’intero valore dell’ordine e consegna tracciata con firma destinatario
Transazioni protette e certificate, il massimo della sicurezza per i vostri pagamenti
Ritiro disponibile su appuntamento presso la nostra sede fisica di Torino
choose your language!
Breitling Chronomat Automatic GMT 40 ref. A32398101A1A1
| Caliber | Breitling 32 |
|---|---|
| Movement | Mechanical, automatic winding, 2nd time zone (24H) |
| Running reserve | Approx. 42 hours |
| Alternation | 28 800 a/h |
| Ruby | 21 rubies |
| Calendar | A window in the dial |
| Case material | Stainless steel |
|---|---|
| Fondocassa | Screwed |
| Waterproofing | 200 meters |
| Bezel | Unidirectional swivel with stop |
| Crown | Screw, two seals |
| Glass | Domed sapphire, anti-reflective on both sides |
| Product weight (approx.) | 153,0 g |
|---|---|
| Clock head weight (approx.) | 75,2 g. |
| Diameter | 40.0 mm |
| Thickness | 11.7 mm |
| Height (from the top tip of the loop to the bottom) | 47.4 mm |
| Fin width (intermediate loop) | 20.0 mm |
| Strap material | Stainless steel |
|---|---|
| Strap color | Metal bracelet |
| Strap type | Obverse |
| Distance between loops | 20/18 mm |
| Attributes | Value |
|---|---|
| Title |
Default Title |