Ogni orologio viene controllato e gestito con la massima attenzione
Verifica accurata dal nostro team specializzato
Assicurazione per l’intero valore dell’ordine e consegna tracciata con firma destinatario
Transazioni protette e certificate, il massimo della sicurezza per i vostri pagamenti
Ritiro disponibile su appuntamento presso la nostra sede fisica di Torino
choose your language!
Seiko Heritage ref. SBGH273G
| Exterior: | Stainless steel |
|---|---|
| Case back: | See-through & Screw case back |
| Glass material: | Square-shaped sapphire glass |
| Glass coating: | Anti-reflective coating on the inner surface |
| Case size: | Diameter 40.0mm Lug-to-lug 47.0mm Thickness 12.9mm |
| Strap width: | 21mm |
| Closure type: | Triple folding clasp with push-button release |
| Bracelet length: | 190mm |
| Caliber Code: | 9S85 Instructions |
|---|---|
| Movement type: | Automatic with manual winding capability |
| Power reserve: | About 55 hours |
| When static: | +5 to -3 seconds per day |
| Accuracy with normal use: | +8 to -1 seconds per day |
| Water resistance: | 10 bar |
|---|---|
| Magnetic resistance: | 4.800 A/m |
| Other details/features: |
|