Ogni orologio viene controllato e gestito con la massima attenzione
Verifica accurata dal nostro team specializzato
Assicurazione per l’intero valore dell’ordine e consegna tracciata con firma destinatario
Transazioni protette e certificate, il massimo della sicurezza per i vostri pagamenti
Ritiro disponibile su appuntamento presso la nostra sede fisica di Torino
choose your language!
Breitling super chronomat B01 44 ref. AB0136251B1S1
| Caliber | Breitling 01 (Manufacture) |
|---|---|
| Movement | Mechanical, automatic winding |
| Running reserve | approx. 70 hours |
| Chronograph | 1/4-second chronograph, 30-minute and 12-hour totalizers. |
| Alternation | 28 800 a/h |
| Ruby | 47 rubies |
| Calendar | A window in the dial |
| Case material | Stainless steel |
|---|---|
| Fondocassa | Screwed (sapphire glass) |
| Waterproofing | 200 meters |
| Bezel | Unidirectional swivel with stop |
| Crown | Screw, two seals |
| Glass | Sapphire, anti-reflective on both sides |
| Product weight (approx.) | 160,0 g |
|---|---|
| Clock head weight (approx.) | 130,5 g. |
| Diameter | 44.0 mm |
| Thickness | 14.4 mm |
| Height (from the top tip of the loop to the bottom) | 53.5 mm |
| Fin width (intermediate loop) | 22.0 mm |
| Strap material | Rubber |
|---|---|
| Strap color | Black |
| Strap type | Obverse |
| Distance between loops | 22/20 mm |
| Buckle material | Stainless steel |
| Clip | Foldable |
| Buckle size | 20 mm |
| Attributes | Value |
|---|---|
| Title |
Default Title |