Description
choose your language!
Grand Seiko Sport Collection GMT ref. SBGJ237 Gnn
n
| Exterior: | Stainless steel |
|---|---|
| Case back: | Screw case back |
| Glass material: | Dual-curved sapphire |
| Glass coating: | Anti-reflective coating on inner surface |
| LumiBrite: | LumiBrite on hands, indexes and bezel |
| Case size: | Diameter 44.2 mm Lug-to-lug 50.6 mm Thickness 14.4 mm |
| Band width: | 21 mm |
| Clasp type: | Three-fold clasp with push button release |
| bracelet length: | 201 mm |
n
n
nn
n
| Caliber code: | 9S86 Instructions |
|---|---|
| Movement type: | Automatic with manual winding capacity |
| Power reserve: | Approx. 55 hours |
| When static: | From +5 to -3 seconds per dayn
n n |
n
n
nn
n
| Water resistance: | 20 bar |
|---|---|
| Magnetic resistance: | 4,800 A/m |
| Other details / Features: | n
n n n n n n |
n
n




