Description
choose your language!
Grand seiko Heritage ref. SBGH279G
Exterior
| Exterior: | Stainless steel |
|---|---|
| Case back: | See-through & Screw case back |
| Glass material: | Double curved sapphire |
| Glass coating: | Anti-reflective coating on the inner surface |
| Case size: | Diameter 40.0mm Lug-to-lug 46.2mm Thickness 13.3mm |
| Strap width: | 19mm |
| Closure type: | Triple folding clasp with push-button release |
Movement
| Caliber Code: | 9S85 Instructions |
|---|---|
| Movement type: | Automatic with manual winding capability |
| Power reserve: | About 55 hours |
| When static: | +5 to -3 seconds per day |
| Accuracy with normal use: | +8 to -1 seconds per day |
Functions
| Water resistance: | 10 bar |
|---|---|
| Magnetic resistance: | 4.800 A/m |
| Other details/features: |
|




